njofto
Advanced Poll
Kush jane fituesit e zgjedhjeve 2013
Partia Demokratike
PD + LSI + PDIU
Partia Socialiste
PS + AK + FRD
PS + LSI + AK + FRD
PS + AK + FRD + PDIU


View results
Version 2.08
 Kursi Ditor
USD / LEK 109.57
EUR / LEK 139.50
GBP / LEK 173.76
CHF / LEK 115.88
Ndryshimi i fundit: 16.11.2012
Pėr mė shumė

Interesat e Instrumenteve tė Bankės
Marre nga Banka e Shqipėrisė
Rajon

Turqi, rihapet ceshtja Selek
STAMBOLL - 7 janar 2013 ( VoA ) - Turqia po pėrballet me njė presion pėrherė e mė tė madh nga brenda dhe jashtė vendit lidhur me rihapjen e njė ēėshtjeje penale tė sulmit me bombė ndaj shkirmtares dhe sociologes Pinar Selek. Kjo ēėshtje ka qenė pika qendrore e shqetėsimeve tė vazhdueshme lidhur me sistemin e drejtėsisė nė Turqi, megjithė reformat njė dekadėshe. Korr...
Me shume »

Panairiti ne ministerialin e NATO-s: Pro rajonit ne Aleance
BRUKSEL – 5 dhjetor 2012 - Ministri i Punėve tė Jashtme, Edmond Panariti, mori pjesė nė ditėn e parė tė punimeve tė Ministerialit tė NATO-s nė Bruk...
Me shume »

Prespektiva ne BE, Kosova si Ballkani
BRUKSEL - 26 Korrik ( REL ) - Komisionari pėr zgjerim i Bashkimit Evropian, Shtefan Fyle, tha se Kosova e ka tė njėjtėn perspektivė evropiane sikurse dhe vendet e tjera tė Ballkanit Perėndimor. ...
Me shume »

Nikolic nderron mendjen: Vizita e pare jashte Serbise ne Bruksel
BRUKSEL - 14 qershor 2012 ( alblink.com ) - Ndonese kishte lajmeruar se viziten e pare jashte vendit do ta zhvillonte ne Rusi, pre...
Me shume »

BE: Kontrolle ne kufijte edhe te zones Shengen
LUKSEMBURG - 8 Qershor - AFP - Vendet anėtare tė hapėsirės Shengen ranė dakord te enjten nė Luksemburg pėr mundėsinė e rivendosjes sė pėrkohshme tė kontrolleve kufitare tė brendshme nė rast tė presionit tė imigracionit tė pakontrollueshėm nė kufijtė e tyre tė jashtėm, njoftoi presidenca daneze e Bashkimit Evropian.\"Marrėveshja u arrit me unanimitet nga ministrat e Brendshsėm tė Bashkimit Evropian\",theksoi presidenca daneze e BE-sė ...
Me shume »

Barroso: Greqia te zgjedhe kushtet, ose te ike nga Eurozona
ROMĖ - 12 maj 2012 - AFP - Greqia duhet tė largohet nga zona euro nėse nuk arrin tė respektojė angazhimet buxhetore tė ndėrmarra nė kėmbim tė njė plani shpėtimi miratuar nga 17 vende anėtare tė Bashkimit Monetar, theksoi presidenti i Komisionit Evropian, Hose Manuel Barroso. \"Nėse marrėveshjet nuk respektohen, kjo nėnkupton se kushtet nuk janė pėrmbushur pėr tė vazhduar me njė vend qė nuk respekton angazhimet e tij\'\', deklaroi Barroso nė njė intervistė pėr stacionin televiziv italian, SkyTG24. Barroso nėnvizoi se kishte shumė respekt pėr demokracinė greke dhe parlamentin grek ...
Me shume »

BE, kritika radikaleve greke
BRUKSEL - 9 maj 2012 ( REL ) - Pėrfaqėsues tė lartė tė Bashkimit Evropian, kanė kėrkuar nga Greqia, qė edhe pas zgjedhjeve tė sė dielės tė respektojė marrėveshjet e arritura me Bashkimin Evropian nė lidhje me pakon e shpėtimit dhe masat shtrėnguese tė kursimit. ...
Me shume »

Serbet kunder hyrjes ne NATO
BEOGRAD - 20 Prill 2012 - TANJUG - Rreth 70 pėr qind e qytetarėve serbė kundėrshtojnė anėtarėsimin e vendit tė tyre nė NATO, ndėrkohė qė vetėm pesė pėr qind e tyre kanė besim nė aleancėn ushtarake mė tė fuqishme tė botės, sipas njė sondazhi nga \'\'Ipsos Strategic M...
Me shume »

Papandreu dorehiqet
ATHINE - 10 mars 2012 ( REL ) - Lideri socialist i Greqisė, Jorgos Papandreu, ka dhėnė formalisht dorėheqje, pėr t’i lejuar partisė sė tij zgjedhjen e pasardhėsit.Papandreu ka dhėnė dorėheqje nga posti i kryeministrit nė nėntor tė vitit tė kaluar, duke i hapur rrugėn qeverisė sė koalicionit. Ministri i Financave, Evangelos Venizelos, pritet tė pasojė Papandreun pas votimit tė socialistėve pėr udhėheqėsin e ri, mė 18 mars ...
Me shume »

Riker: Mbeshtesim integrimin e Ballkanit
UASHINGTON - 10 mars 2012 ( VoA ) - Zėvendės ndihmės sekretari amerikan i shtetit pėr Evropėn dhe Euroazinė Philip Reeker tha tė premten nė Uashington se Ballkani perėndimor vazhdon tė jetė pėrparėsi pėr Shtetet e Bashkuara. Zoti Reeker foli pėr zhvillimet e fundit nė rajon, nė njė konferencė pėr shtyp nė qendrėn pėr shtypin e huaj. Zoti Reeker tha se Shtetet e Bashkuara mbėshtesin aspiratat euro-atlantike tė rajonit dhe vlerėsojnė si pozitive zhvillimet e fundit...
Me shume »

BE i hap drite jeshile paketes se ndihmes per Greqine
BRUKSEL - 21 shkurt - AFP - Ministrat e Finanacave tė zonės euro i hapėn dritėn e gjelbėr njė plani tė dytė pėr shpėtimin e Greqisė, qė pėrfshin njė ndihmė publike dhe njė fshirje tė borxhit grek tė marrė pėrsipėr nga kreditorėt privatė, theksuan disa burime evropiane. ...
Me shume »

Greqia po shkaterrohet nga fanatiket
ATHINE - 19 Shkurt 2012 ( REL ) - Demokracia e Greqisė po shkatėrrohet. Jo nga ushtarėt, proletariati ndėrkombėtar apo xhihadi global,...
Me shume »

Protestat ne Athine: arrestohen edhe 9 shqiptarė
ATHINE - 14 shkurt 2012 ( alblink.com ) - Drejtoria e policies sė Athinės, ka publikuar tė dhėnat analitike pėr gjeneralitetet e tė arrestuarve gjatė trazirave tė sė dielės, si dhe pėr dėmet e shkaktuara nga protestat e 12 shkurtit kur parlamenti grek miratoj paketėn e masave pėr marrjen e kestit tė dytė prej 130 mil euro. Midis tė arrestuarve edhe nėntė shtetas shqiptarė ...
Me shume »

Parlamenti grek miranon pa kushtet propozimet e BE, digjet Athina
ATHINE - 13 shkurt ( alblink.com ) - Me 199 vota pro, 75 vota kundra dhe 5 apstenime ka miratuar memorandumin parlamenti grek. Tensionet jashtė parlamentit vazhdojnė ku pritet qė shkallėzimi i tyre mund tė bėhet akoma mė i dhunshėm, pas miratimit tė programit tė ri pėr kredinė. Partitė kryesore PASOK dhe Demokracia e Re, kanė njoftuar largimin nga partia tė deputetėve qė votuan kundra programit. Ndėr deputetėt qė votuan kundra ishte edhe motra e Giorgo Papandreut, Vaso Papandreu ...
Me shume »

Mesazhi i Kryeministrit Lukas Papadhimos drejtuar popullit
ATHINE - 12 shkurt ( alblink.com ) - Kryeministri grek Luka Papadhimos, i ėshtė drejtuar popullit grek natėn para se tė votohet program I ri pėr kredinė nė parlamet....
Me shume »

Athine, sot pasdite protesta masive
ATHINE - 12 shkurt 2012 ( alblink.com ) - Masa tė forta sigurie nga policia greke. Mbi 5000 forca policie janė mobilizuar nė gadishmėri ditėn e sotme para parlamentit grek, ku pritet tė votohet program i ri pėr marrjen e kredisė. ...
Me shume »

Qeveria greke miraton ne mesnate planin e BE
ATHINE - 11 shkurt 2012 ( alblink.com ) - Ka pak minuta qė ka pėrfunduar mbledhja e kėshillit tė ministrave nė Athinė, ku pas shumė diskutimesh dhe reagime nga mė tė ndryshme kryeministri Lukas Papadhima, mori konfirmimin e ministrave tė kabinetit pėr miratimin e marveshjes sė kredisė sė re tė rekomanduar nga trojka europiane. Reagime tė ashpra midis tė tjerėsh ka pasur edhe nga ministri i mbrojtjes qytetare ( i rendit publik) Kristos Papuēiu, i cili ka kritikuar trojkėn pėr programin e vėshtirė qė i ka rekomanduar Greqisė ...
Me shume »

Greqia ne krize te rende politike, japin doreheqje 4 ministra
ATHINE - 10 shkurt 2012 ( alblink.com ) - Kryeministri Lukas Papadhimos, ka thirrur nė mėnyrė urgjente mbledhjen e qeverisė, pas dorėheqjes sė katėr zyrtarėve tė lartė tė qeverisė dhe deklaratės sė udhėheqėsit tė ekstremit tė djathtė tė LAOS Giorgos Karaxhaferri, se nuk do tė votoj memarondumin nesėr nė parlament. Gjendja nė parlamentin grek ėshtė tepėr e tensionuar, pasi po vijon me njė sėrė dorėheqjesh dhe kundėrshtish nga zyrtarė tė qeverisė dhe deputetė tė parlėamentit...
Me shume »

Ballkani nen pushtetin e bores
SHKUP - 10 Shkurt 2012 - MIA - Pjesa mė e madhe e vendeve tė gadishullit tė Ballkanit, Shqipėria, Kosova, Mali i Zi, Serbia, Bosnje-Hercegovina dhe Kroacia edhe sot po pėrballen me probleme tė mėdha pėr shkak tė dėborės dhe temperaturave skajėrisht tė ulėta. Ngricat dhe vėshtirėsitė e dimrit...
Me shume »

Eurozona nuk miraton marveshjen, kushte pėr Greqinė
BRUKSEL - 10 shkurt 2012 ( alblink.com ) - Nė angazhimin e fortė politik pėr tė zbatuar masat e para tė programit pėr marėveshjen e kredisė sė re, partnerėt evropianė, kanė vendosur tre kushte pėr ratifikimin e saj....
Me shume »

Shembet Olimpia e lashte greke
ATHINE - 10 shkurt 2012 ( alblink.com ) - Sonte nė mesnat forcat tė shumta policie dhe zjarrėfikse kanė nxituar drejt Olimpias sė lashtė. Shkak ėshtė bėrė shembja e kodrės sė Olimpias e cila ka rėnė e gjitha nė mes tė rrugės kryesore nė Autostradėn pranė tunelit tė Koskinas. Shkaku i shembjes kanė qenė shirat e rrėbyeshėm qė kanė goditur Elis, gjatė ditėve tė fundit. Deri mė tani nuk ka ndonjė njoftim zyrtarė pėr viktima nė njerėz apo dėmtime automjetesh qė mund tė kenė qenė duke kaluar nė momentin e shembjes sė shkėmbit ...
Me shume »

Greqi, opozita kerkon zgjedhje te parakohshme
ATHINE - 9 shkurt 2012 ( alblink.com ) - Kryetari i Demokracise se Re Antonis Samaras ne nje dalje puplike ka kėrkuar zgjedhje te reja te parakoheshme...
Me shume »

Kėrkohet njė zgjidhje pėr emrin e Maqedonisė
ATHINE - 9 shkurt 2012 ( alblink.com ) - Siē u njoftua dje 8 shkurt nga OKB-ja, ditėt e ardhėshme zoti Nimic do tė vizitojė Maqedoninė dhe Greqinė, si pjesė e pėrpjekjeve tė tij pėr tė gjetur njė zgjidhje pėr ēėshtje e emrit...
Me shume »

Ministrat e BE, pak shance per vendimin rreth Greqise
BRUKSEL – 9 shkurt 2012 ( alblink.com ) - Megjithėse ministri i Financave tė Greqisė njėkohesisht zevendės kryeministėr i vendit, ka fluturuar qė nė orėt e para tė mėngjesit drejt Brukselit, ku do tė zhvillohet mbledhja e ministrave tė financave tė Eurozonės, nė lidhje me fatin e Greqisė e cila po lufton me ēdo kusht pėr ti shpėtuar falementimit, duket se ka pak gjasa pėr njė dritė jeshile ...
Me shume »

Greqi, Karaxhaferri: Nuk do te nenshkruaj marreveshjen
ATHINE - 9 shkurt 2012 ( alblink.com ) - Pak minuta pas mesit tė natės ka pėrfunduar takimi i kryeministrit Lukas Papadimos me liderėt partiakė, qė zgjati rreth tetė orė. Kryeministri dhe liderėt shqyrtuan nė thellėsi pėrmbajtjen e programit tė ri ekonomnik, qė shoqėron mbėshtetjen financiare tė Greqisė pėr vitet e ardhshme. Siē u bė e ditur, pati marrėveshje tė gjerė nė tė gjitha ēėshtjet, me pėrjashtim pensionet suplementare. Ndėrkaq, sipas burimeve ...
Me shume »

Drejtesia, BE kritikon Rumanine dhe Bullgarine
BRUKSEL - 8 shkurt 2012 ( REL ) - Bashkimi Evropian ka kritikuar Rumaninė dhe Bullgarinė se kanė dėshtuar tė reformojnė gjykatat e tyre, tė reduktojnė korrupsionin dhe tė luftojnė krimin e organizuar. ...
Me shume »

Dita e madhe e Greqise, Papadhimos takon kreret e BE
ATHINE - 8 shkurt 2012 ( alblink.com ) - Sipas agjenesise kombetare greke te lajmeve AMNA - Sot pritet tė zhvillohet takimi i kryeministrit Lukas Papadimos me liderėt politikė, me qėllim qė tė \"kyēet\" marrėveshja pėr reduktimin e borxhit dhe kredinė e re qė i ėshtė akorduar Greqise. Tė mėrkurėn nė mėngjes liderėve iu dorėzua teksti pėrfundimtar mbi konsultimet e qeverisė me Trojkėn, me qėllim qė liderėt e partive qė mbėshtesin qeverinė tė vendosin ...
Me shume »

Rumani, jep doreheqjen kryeministri
BUKURESHT - 6 shkurt 2012 ( REL ) - Kryeministri i Rumanisė, Emil Bok, ka dhėnė dorėheqje, pėr, siē thuhet, “qetėsimin e tensioneve politike dhe shoqėrore nė vend”....
Me shume »

Moti i keq, 300 viktima ne Europe
KIEV - 6 Shkurt 2012 - AFP - Europa u paralizua gjerėsisht te dielen nga i ftohti dhe dėbora, duke shkaktuar ditėt e fundit rreth 300 persona te vdekur nė tė gjithė kontinentin dhe shfaqėn pamje tė pazakonta tė qyteteve jugore ...
Me shume »

Klinton: SHBA dhe Bullgaria – partneritet i fortė
SOFJE - 5 shkurt 2012 ( REL ) - Sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton, arriti sot nė Bullgari, me ē’rast u takua me kryeministrin Boiko Borisov....
Me shume »123456789101112131415
161718
© Copyright: Alblink 2008